Náplň spacích pytlů

Dutá vlákna

Univerzální syntetický izolační materiál. Hlavní výhodou je nízká nasákavost a tím také rychlé vysychání, což spolu s dobrými schopnostmi izolace předurčuje tyto materiály k širokému použití. Ve vlhkých podmínkách ztrácí minimum svých izolačních schopností a i promočený spacák ve skutečnosti hřeje. Další výhodou je nenáročnost na údržbu.
Firma Condor zde používá jednodutinkové, silanizované a termopojivé vlákno, se kterým má dobré dlouholeté a praktické zkušenosti.

3M Thinsulate LiteLoft

logo Thinsulate Mikrovláknový izolační materiál firmy 3M. Používá se nejen ve spacích pytlech, ale i na oděvech a doplňcích. Rouno je tvořeno strukturou mikrovláken o síle 15 mikrometrů, ve které se kolem nich díky jejich povrchovému napětí drží mikrovrstva vzduchu. Povrchová plocha takovéto struktury je asi 20x větší než povrchová struktura normálních dutých vláken, proto zachytí více vzduchu při stejném objemu materiálu a vytvoří tak větší vzduchovou izolaci. Má minimální nasákavost (menší než 1%) a díky tomu také rychle vysychá. Nevyvolává alergii. Poskytuje optimální ochranu proti chladu při malé tloušťce materiálu. Hřeje při vlhku i mokru. Rouno je termopojivé, povrchově ošetřené a proto se dá materiál používat bez častého prošívání.

Duotherm®

logo Duotherm Duotherm® je tepelně izolační materiál nové generace, který se vyznačuje velmi dobrým poměrem hmotnosti a izolační schopnosti a také zvýšenou mechanickou odolností, což se příznivě projeví v prodloužené životnosti. Duotherm® je na rozdíl od běžných dutých vláken vyroben ze dvou vrstev tepelně pojivých vláken spojených do prostorové matrice. Tyto dvě vrstvy jsou navíc zesíleny velmi lehkou integrovanou nosnou mřížkou (cca 7 g/m2), duothermkterá vložením mezi ně zlepšuje mechanické vlastnosti rouna. Na rozdíl od běžných dutých vláken převažuje v prostorové matrici Duothermu vertikální orientace vláken, které dávají materiálu velký vzduchový objem ("loft") a tím i dobré izolační vlastnosti. Navíc díky této orientaci vláken se zlepšují mechanické vlastnosti - pružnost materiálu, objem při zatížení a odolnost proti slehnutí.
Materiál Duotherm® byl vyvinut firmou Condor pro výrobu kvalitních spacích pytlů. Vyrábí se ve dvou provedeních:
grafSrovnání Duothermu® s ostatními běžně používanými izolačními materiály z dutých vláken a mikrovláken ukazuje graf. V grafu je rovněž patrná změna vlastností opotřebením s četností používání. Použitím jedné až tří vrstev Duothermu® lze vyrobit spací pytle ve velkém teplotním rozmezí od velmi lehkých letních (cca 800 g) až po velmi teplé zimní expediční spací pytle (cca 2500 g). Vzhledem k výborným mechanickým parametrům materiálu Duotherm odpadá nutnost hustého prošívání a tím se také zlepšuje tepelná izolace (odstranění studených švů).

Stručné srovnání jednotlivých náplní

Povrchové materiály

Polyamid

Standartně tvoří vnější i vnitřní povrch polyamidové hedvábí, které má nízkou hmotnost a je dobře prodyšné. Nevyvolává alergie a je vodoodpudivě ošetřeno. U spacáků řady "Z" je použit polyamid tkaný technikou rip-stop. Spací pytel CONDOR IV. DT a dále řada CONDORU VI. a VIII. mají krycí materiál rip-stop nylon.

Bavlna

Na přání je možné dodat spací pytel s vnitřním povrchem z bavlny. Váha pytle se tak ale zvýší o cca 100g, rovněž nasákavost bavlny je i přes vodoodpudivou úpravu podstatně větší (při spaní ve vlhku, ale i při prostém zpocení pokožky).

MikrovláknoTactel®

ukázka Tactel Mikrovláknový materiál firmy Du Pont tvořený jemnými profilovanými vlákny. Vyniká vysokými užitnými vlastnostmi: TactelFirma Condor používá tkaniny Tactel® jako vysoce kvalitní vrchní vrstvy spacích pytlů, zimních bund a ultralehkých větrovek. Mikrovlákno Tactel® se vyznačuje originálním profilem vláken. Jsou třícípého hvězdicového profilu, a proto svazky těchto vláken - příze použité při výrobě úpletů a tkanin - do sebe velmi dobře zapadají a zvyšují kompaktnost vrstvy tkaniny. Těsným spojením vláken vzniká v tkanině složitá labyrintová struktura, která zvyšuje odolnost proti účinkům větru v porovnání s klasickými vlákny kruhového profilu a současně je zachována prodyšnost tkaniny. Navíc jsou vlákna impregnována teflonem a tím má tkanina i částečnou odolnost proti vodě - např. proti rose, mlze nebo drobnému mžení. Odolnost proti dešti je nižší vzhledem k vyšší kinetické energii dopadajících kapek, které spolehlivě vzdorují až materiály s odolností přes 2 metry vodního sloupce. Životnost teflonové impregnace je velmi dobrá, neboť vzdoruje potu i pracím prostředkům. Ovšem po praní je potřeba výrobky důkladně vymáchat, aby v tkanině nezůstaly žádné zbytky pracích prostředků! Prací prostředky působí snižováním povrchového napětí vody jako smáčedlo a tím by impregnace ztratila na účinnosti. K pomalému snižování účinnosti impregnace dochází pouze jejím mechanickým opotřebením. Mikrovlákno Tactel® je velmi příjemné na omak. Srovnatelný je přibližně s materiálem Pertex. povrch Tactel

Na obrázku vidíte, jak vypadá spacák s povrchem ušitým z Tactelu.


Navštivte také naše další sekce:
Batohy Letní tábor Pláštěnky Bundy Stany,teepee Vařiče