Turistické stany - jak vybírat?

Úvod...MateriálTest MF...Řady...Klíč k výběru

Jak si vybrat nejvhodnější stan?

Stan ATAK v BeskydechTuto otázku má jistě na mysli každý, kdo se rozhoduje k jeho koupi. Pokusme se v tomto odstavci dát odpověď, na co se hlavně při nákupu zaměřit. Bezpochyby většina z nás chce mít stan proto, aby nám sloužil, nikoliv abychom se v něm trápili. Pokud pomineme stanování dětí na zahradě či pobyt v extrémně suchých a teplých oblastech, měli bychom se zaměřit na stany dvouvrtstvé - tj. složené z vlastního stanu a tropika.
Pojďme si nejdříve vysvětlit používané pojmy: Nyní se pokusíme definovat hlavní požadavky na materiály, ze kterých musí být stan vyroben, aby splňoval alespoň svou základní funkci:
 1. Dobrá podlaha - dostatečně odolná proti oděru, pevná a hlavně spolehlivě nepropustná.
  Stan MIDI MP v Austrálii u Ayern RockPři volbě tkaniny je vždy na zřeteli kompromis mezi pevností a hmotností. Většinou se používají polyamidy (některé druhy jsou nazývané nylon), mající zpravidla větší pevnost vzhledem k měrné hmotnosti a snáze se přízpůsobující členitému povrchu. Nevhodné jsou různé kašírované folie - tkané z polyetylenových pásků a zatírané PVC ! Ty se hodí nanejvýš na stany určené k hrátkám dětí nebo na jedno použití! Základní tkanina musí být opatřená "nepropustnou" vrstvou (nános, nátěry ap.) ! Po stránce užitných vlastností (trvanlivost, odolnost nízkým teplotám, oděru ap.) je nejvhodnější silikonová vrstva, velmi dobrým kompromisem jsou také polyuretanové nátěry ! Méně vhodné, popř. zcela nevhodné jsou akrylátové vrstvy nebo vrstvy s pouhou příměsí akrylátu ! Nelze opomenout tloušťku "nepropustné" vrstvy ve vztahu k odolnosti podlahy vůči oděru. Proti tomu stojí ale požadavek na nízkou hmotnost. NEJPODSTATNĚJŠÍ VLASTNOSTÍ JE NEPROPUSTNOST PODLAHY - MINIMÁLNĚ by měla udržet statický tlak 10000 mm VODNÍHO SLOUPCE (pro představu - když bude na podlaze stát 10 metrů vody nebude podlážka prosakovat)! Toto není samoúčelné. Vysvětlení je jednoduché. Když se pohybuje ve stanu po kolenou (jedno má plochu cca 80cm2) člověk, který váží 80kg, vyvine na podlahu obdobný tlak kolem 1atm = 10000mm.
 2. Dobré tropiko - pevné, odolné proti UV záření, rozměrově stálé a opět spolehlivě nepropustné.
  Pro tropiko se volí lehčí tkanina, samozřejmě dostatečně pevná - nejvhodnější je polyester, který nejlépe odolává působení UV záření (mnohem pomaleji stárne), a dále minimálně mění své rozměry vlivem vlhkosti. Na nepropustnou vrstvu, zpravidla to bývá několik nátěrů (nejvhodnější jsou silikonové nebo polyuretanové) nanesených na tkanině, jsou kladeny menší nároky než u podlahy. Ale přesto by NEPROPUSTNOST měla být MINIMÁLNĚ 2000 mm vodního sloupce! Ani tato hodnota není nadnesená, protože nárazem kapky letící rychlostí cca 80 až 90 km za hodinu vzniká obdobný tlak. Čím je nepropustnost větší, tím lépe, protože vždy je lepší mít rezervu - jednak pro horší povětrnostní podmínky, jednak kvůli snižování nepropustnosti materiálu během doby používání.
 3. "Zalepené švy" podlahy i tropika
  Protože při každém sešívaní tkanin zůstavají po jehlách ve švech dírky, kterými může voda relativně velmi snadno projít, je důležité švy ošetřit tak, aby došlo k znepropustněni těchto dírek. Existuje mnoho způsobů - napouštění speciálními chemickými roztoky, zatíraní švů různými lepidly - ale nejlépe je šev "zalepit" páskou, která má minimálně stejnou nepropustnost jako sešívaný materiál. Vrcholem je horkovzdušné "navaření" pásky pod tlakem přes šev. Jednak se šev stává stejně nepropustným jako okolní tkanina, jednak se zároveň zpevní, a samozřejmě trvanlivost tohoto "zalepení" je podstatně větší než u jiných způsobů. VELMI DŮLEŽITÉ JE "ZALEPENÍ ŠVŮ" JAK U PODLAHY, TAK U TROPIKA (mimo stany pro "stanování" dětí na zahradě).
 4. Dobrý "vnitřek" (vnitřní vrstva stanu) - pevný, paroprodyšný, hydrofobní
  Pro vnitřní stan se používají zpravidla lehké polyamidové (nylonové) TKANINY S VELMI DOBROU PAROPRODYŠNOSTÍ, aby vlhkost produkovaná uvnitř stanu mohla snadno procházet celým povrchem vnitřního stanu dál k větracím otvorům ! Nezanedbatelná je hydrofobní úprava tkaniny, která zajišťuje odpuzování vody. Tzn. jestliže na samotný vnitřní stan spadne pár kapek (třeba při rozbalování, stavbě, otevření vchodu tropika ap.), tyto se skutálejí po tkanině a neproniknou hned dovnitř. Hydrofobní úprava ale neznamená nepropustnost !
 5. Vhodná "moskytiéra" - intenzivní větrání, ochrana před nepříjemným hmyzem
  Stan MIDI MP v Himalájích ve výšce 5700 mMnohdy je zapotřebí intenzívně vyvětrat ve stanu nashromážděnou vlhkost, ale v přírodě číhá spousta nepříjemného hmyzu. Proto je velmi důležitá samostatně otevíratelná "moskytiéra" ve vchodu vnitřního stanu ! Zpravidla je vyrobena z polyamidové (nylonové) síťoviny. Důležitá je velikost ok síťoviny, aby ani ty nejmenší "neviditelné" mušky nemohly přes "moskytiéru" dovnitř stanu !
 6. Dobré pruty konstrukce - pevné, lehké, snadno skládatelné
  Nejvhodnější jsou pruty složené z duralových (slitina hliníku) trubek různých průměrů, spojených vnitřními či vnějšími duralovými spojkami. Mez pevnosti duralových trubek odvisí od složení použité slitiny (výborné jsou 7075-T9, skvělé jsou EASTON 7075-E9). V každém případě je vyšší než u laminátových prutů. Duralové trubky jsou navíc lehčí, vhodnější do nižších teplot a hlavně mají delší životnost. Všeobecně je známo, že nejkvalitnější duralové trubky vyrábí proslulá firma EASTON z USA. Není jistě náhodou, že mnoho dalších výrobců se je snaží alespoň vzhledově napodobit. POZOR NA MÉNĚ KVALITNÍ ČI NEKVALITNÍ NAPODOBENINY !!! Důležité je také, aby jednotlivé trubky byly propojeny (nejčastěji opředeným svazkem polyuretanových nití) v rámci jednoho prutu ! Jistě je pak nepostrácíte a také skládání či manipulace s prutem bude daleko snazší. Do extrémně nízkých teplot je vhodné použít místo polyuretanových silikonové nitě.
Na závěr bych chtěl říct, že i stan z nejkvalitnějších materiálů se může poškodit, a proto je VELMI DŮLEŽITÉ, ABY BYL PRO TENTO PŘÍPAD ZAJIŠTĚN SERVIS A NÁHRADNÍ DÍLY NEJEN V ZÁRUČNÍ DOBĚ, ALE I V DOBĚ NÁSLEDNÉ !

Tři rady na konec

Při výběru z více stanů různých značek je dobré se ujistit zda: Shrneme-li přechozí odstavce, jasně vyplývá, že dobrý stan za málo peněz nelze koupit. Neznamená to sice, že bychom kvůli stanu měli zruinovat své bankovní konto - i zde platí, že nejdražší není nutně to nejlepší - ale rozhodně bychom se měli vyvarovat nákupu stanů extrémně nízkých cen - např. v předprázdninových akcích v super - a hypermarketech. Nedávno jsem na internetu četl barvitě líčenou spoušť, která nastala po "přežití" prudké bouřku ve stanu ze supermarketu...
Úvod...MateriálTest MF...Řady...Klíč k výběru